Coraz więcej ekspertów poleca terapię wspomaganą przez zwierzęta, aby poprawić samopoczucie i zdrowie swoich pacjentów. Korzyści poznawcze, fizyczne i emocjonalne sprawiają, że jest to bardzo interesująca opcja dla osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną.

Czym są terapie wspomagane przez zwierzęta?

Terapie wspomagane przez zwierzęta to terapie oparte na promowaniu więzi afektywnej między pacjentem a zwierzęciem w celu wspierania pacjenta terapeutycznie.

Zasadą, na której opierają się terapie z udziałem zwierząt jest to, że ludzie poprzez kontakt ze zwierzęciem poprawiają swoją sytuację emocjonalną. Tworzenie tych emocjonalnych więzi ze zwierzętami stymuluje również mózg, który reaguje zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Z tego powodu terapia wspomagana przez zwierzęta może być stosowana w przypadku pacjentów z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną (taką jak autyzm, zespół Downa, depresja, zaburzenia poznawcze czy problemy z wykluczeniem społecznym). Może być również stosowana w przypadku osób starszych oraz osób z chorobami przewlekłymi lub zwyrodnieniowymi.

Na koniec należy podkreślić, że terapie wspomagane przez zwierzęta okazały się szczególnie przydatne we wczesnej stymulacji u dzieci, zmniejszając ich nerwowość, agresję czy stres oraz poprawiając zdolności poznawcze.

Korzyści z terapii z udziałem zwierząt

-Poprawia umiejętności psychomotoryczne

Szczególnie w przypadku terapii konnej, gdyż koń przekazuje rytmiczne impulsy do pasa miednicy, kręgosłupa i nóg jeźdźca, stymulując napięcie mięśniowe i regulując koordynację.

Delfinoterapia, jako że odbywa się w wodzie, wymaga również od pacjenta wysiłku fizycznego, co poprawia napięcie mięśniowe. Obie techniki są zalecane dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, chorobami neurodegeneracyjnymi, porażeniem mózgowym czy chorobami urazowymi.

-Zmniejsza tętno, poziom stresu i niepokoju

Ta fizyczna reakcja sprawia, że pacjenci są bardziej zrelaksowani i zmniejszają stres lub przemoc. Na przykład terapia z wykorzystaniem koni pomaga dzieciom lub młodzieży z ADHD modyfikować swoje zachowanie i impulsywność w stosunku do koni, które są bardzo potulnymi i spokojnymi zwierzętami. Tutaj przeczytasz, jak zabrać się do jazdy konno: https://www.after.pl/sport-i-kontakt-ze-zwierzeciem-w-jednym-jak-zaczac-jezdzic-konno

-Stymuluje język i inne funkcje poznawcze

Zwiększona pamięć, język, praksje i gnozje to niektóre z usprawnień w komunikacji, jakich doświadczają pacjenci poddani terapii wspomaganej przez zwierzęta, zarówno z psami, jak i końmi.

Wykonywanie czynności ze zwierzętami wymaga ważnego ćwiczenia uwagi i koncentracji ze strony pacjenta oraz usprawnia komunikację gestową, która jest ważnym elementem w rozwoju języka. Ćwiczenie pamięci, inteligencji przestrzennej i orientacji to kolejne korzyści związane z tymi terapiami.