Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa?

Zrozumienie psich zachowań nie jest wcale łatwe. Jedna śmieszą, drugie irytują, a jeszcze inne powodują zdziwienie właścicieli i otoczenia. Jednym z takich niezrozumiałych zachowań jest kładzenie się psa na widok innego czworonoga. Co to oznacza?

Warto wspomnieć, że psy tak jak ludzie posiadają swój język, a komunikują się za pomocą mowy ciała. Tak samo jest w przypadku kładzenia się na widok inne psa. Położenie się to jeden z tzw. sygnałów uspokajający, który ma za zadanie rozładować napięcie. To oznacza, że pies, który się kładzie, chce powiedzieć innemu czworonogowi, że nie stanowi zagrożenia i jest przyjaźnie nastawiony. Pies może również się położyć, aby zredukować swój stres. Jeśli pies kładzie się bez ruchu w trakcie zabawy z innymi czworonogami, to chce je uspokoić i zaprowadzić porządek w stadzie, nawet jeśli są to przypadkowe psy spotkane na spacerze, czy w parku.

Szkolenie psa; kiedy zacząć i jak to robić?

Co powinien zrobić właściciel? Nic. Zaczekać, aż psiaki się spokojnie przywitają (pies leżący może podchodzić tak, jakby się skradał) lub aż drugi pies nas minie. Zazwyczaj wtedy nasz pies wstanie i spokojnie będzie kontynuował spacer.

Podczas zabaw na świeżym powietrzu zadbaj aby pies był zabezpieczony przed możliwymi ukąszeniami kleszczy. W tym celu warto wypróbować preparat marki fiprex – dostępne w wielu wariantach preparaty przeciw kleszczą dla psów.

Czego nie powinno się robić? Szarpać psa, zmuszać go do wstania, ciągnąć za smycz lub poganiać. To prosta droga do tego, aby pies zatracił umiejętność komunikowania się z innymi czworonogami. Brak umiejętności wysyłania i odczytywania mowy ciała często kończy się frustracją i problemami w kontaktach z innymi psami.

Warto pamiętać, że właściciel również może wykorzystać sygnały uspokajające w kontaktach ze swoim pupilem. Jeśli pies jest nadmiernie pobudzony, to chcąc zredukować u niego emocje, należy położyć się bez ruchu (np. z książką lub przed telewizorem). W ten sposób przekaże się psu jasny sygnał, że czas się uspokoi. Jak tylko pies zacznie zachowywać się spokojnie, to warto go również nagrodzić np. podając przysmaki dla psa lub głaszcząc i chwaląc.