Najważniejsze składniki w kociej diecie

Dieta, obok aktywności fizycznej, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających bezpośrednio na zdrowie, samopoczucie i wygląd kota. Jeśli jest nieprawidłowa, wcześniej czy później uwidoczni się to w pogarszającym się stanie fizycznym lub/i psychicznym zwierzęcia. Tymczasem – wbrew pozorom – wprowadzenie i utrzymanie właściwego żywienia wcale nie jest trudne. Jak to zrobić? Jakie są najważniejsze składniki w kociej diecie? Sprawdź!

Zbilansowana dieta to podstawa!

Co kryje się pod tym hasłem? Otóż dieta, która zaopatrza koci organizm we wszelkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białka, tłuszcze i węglowodany. Oczywiście powinny one występować we właściwych proporcjach, co pozwala zapobiegać nie tylko niedoborom, ale też wcale nie mniej groźnemu nadmiarowi określonych substancji. Owe właściwe proporcje poszczególnych składników są uzależnione od wielu czynników, takich jak m.in. wiek kota, jego waga, tryb życia, stan zdrowia, specjalne wymagania (np. związane z konkretną chorobą, ciążą, zabiegiem kastracji, okresem pooperacyjnym etc.).

Najważniejsze składniki w kociej diecie

Dieta kota musi być bogata w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego. To pochodzenia roślinnego nie zapewnia niezbędnych do funkcjonowania aminokwasów egzogennych, czyli takich, które należy dostarczyć wraz z pożywieniem, bo organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować. Jednym z takich właśnie aminokwasów jest tauryna. Wpływa ona na funkcjonowanie całego kociego organizmu, w szczególności zaś odpowiada m.in. za prawidłową pracę serca i narządu wzroku. Ponadto białko zwierzęce jest dla kotów lekkostrawne i doskonale je przyswajają.

Kolejnym istotnym składnikiem są tłuszcze. Niezmiernie ważną rolę odgrywają przede wszystkim kwasy tłuszczowe omaga-3, które wspierają układ odpornościowy, mają korzystny wpływ na stan skóry, sierści, stawów. I w tym przypadku muszą to być wysokiej jakości kwasy EPA i DHA pochodzenia zwierzęcego, np. z oleju ryb, cechujące się wysoką biodostępnością.

Wysokiej jakości pełnowartościowa karma dla kota, jak np. karmy SPECIFIC™, powinna zawierać w stosownych proporcjach witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B, a także takie składniki mineralne jak m.in. magnez, potas, wapń, cynk, żelazo, fosfor. Istotnym składnikiem jest ponadto błonnik pokarmowy, który – choć znany jest głównie z tego, że zmniejsza uczucie głodu – wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego i pomaga zapobiegać problemowi zakłaczania.

Czym jeszcze powinna odznaczać się dobrej jakości karma? Na pewno musi być bogata w naturalne przeciwutleniacze i jednocześnie wolna do sztucznych barwników i dodatków smakowych!