Miłośnicy kotów przyznają zapewne, że kot popiskujący na widok swojego właściciela, łaszący się do niego, taki, który przy głaskaniu odsłania brzuszek kładąc się na grzbiecie to rzadkość.
A jednak
Tak zachowuje się młody kot norweski leśny przywiązany do swojego właściciela i miejsca, w którym mieszka. Wyjątkowo przyjazny, chętny do zabawy i inteligentny. Koty te pochodzą ze Skandynawii więc są naturalnie przystosowane do chłodnego klimatu. Natura obdarzyła je półdługim futrem, składającym się z części wewnętrznej, krótszej, chroniącej go przed zimnem i wodą. Część zewnętrzną stanowią kosmyki długiego włosa, które wokół głowy tworzą coś w rodzaju kołnierza, tylne łapy, a szczególnie ogon są wyjątkowo puszyste. Szczotkować jego futro powinno się raz w tygodniu, żeby nie doprowadzić do powstania kołtunów. Charakterystyczne są jego uszy zakończone jak u rysia, także zarośnięte futrem. Przechadzając się w pełnym majestacie z podniesionym w górę ogonem, z puszystym futrem, wygląda naprawdę okazale i majestatycznie.

Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa?

Dorosły kot norweski leśny jest dość duży. Kocury mogą osiągnąć wagę do 9 a nawet 10 kilogramów, a kotki, trochę mniejsze do około 6 kilogramów. Przy swoich rozmiarach jest to kot wyjątkowo zwinny, potrafi wysoko skakać dzięki tylnym, dłuższym od przednich łapom.
Kolory jego futra są różne, szczególnie urokliwie i pięknie wyglądają tricolory w tonacji brązu lub szarości. Kolor oczu współgra z resztą ubarwienia.
Kot norweski leśny lubi dzieci, dobrze znosi jazdę samochodem. Uwielbiany jest przez wszystkich domowników, bo mimo swych sporych rozmiarów jest wyjątkowo przyjazny i łagodny.