Szkolenie psa – kiedy zacząć i jak to robić?

Szkolenie jest ważnym elementem w naszym wspólnym życiu z czworonogiem. Dzięki treningowi nasz pupil będzie wiedział czego od niego oczekujemy i na co może sobie pozwolić. Oczywiście oprócz szkolenia pamiętajmy o codziennej zabawie z naszym czworonożnym przyjacielem.

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Szkolenie psa powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Tak naprawdę trening zaczynamy już kiedy pies pojawi się w naszym domu. Na początku wprowadzamy zasady jakie panują w domu. Dla przykładu może być to zakaz spania z nami na łóżku, a także nauka czystości. Warto również uczyć szczeniaka podstawowych komend takich jak do mnie, nie wolno, siad, leżeć czy zostań. Nauka nowych rzeczy jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju szczeniaka.

Jak szkolić psa?

Naszego pupila możemy szkolić samodzielnie. Jeśli jednak nam to nie wyjdzie, to warto skorzystać z pomocy doświadczonego tresera. Szkolenie zaczynamy od nauki załatwiania się na macie. Najlepiej ustawić dwa podkłady higieniczne w domu. Jeden z nich powinien być przy legowisku, gdyż szczeniaki często załatwiają się zaraz po wstaniu. Drugi podkład powinniśmy ustawić w miejscu, w którym nasz pupil załatwia się najczęściej. Często jest to róg pokoju. Kiedy pies zacznie szukać miejsca do załatwienia się przenosimy go na matę. Jeśli załatwi się na macie, to nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. W przyszłości podkład higieniczny będzie pomocny w nauczeniu szczeniaka załatwiania się na dworze. Wystarczy na spacery zabierać matę. W ten sposób pokażemy psu, że tam powinien się załatwiać. Tu również nagradzamy go za każdym razem kiedy się załatwi.

Ważnym elementem we wspólnym życiu z czworonogiem są spacery. Dlatego też powinniśmy od małego uczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Polega to na tym, że smycz powinna cały czas luźno zwisać. Kiedy pies zacznie nas ciągnąć, to zatrzymujemy się lub zmieniamy kierunek marszu. W ten sposób pokażemy psu, że jeśli chce dojść w jakieś miejsce, to nie może nas ciągnąć. Warto również nauczyć psa komendy nie wolno. W ten sposób kiedy pies weźmie do pyska np. jakiś śmieć, to wydamy komendę, a pies zostawi daną rzecz. W ten sposób unikniemy problemów żołądkowych u psa. Zdarza się tak, że szczeniaki czasem zjadają odchody innych psów. W tym wypadku najlepiej podawać żwacze mielone. Mają one pozytywny wpływ na układ pokarmowy czworonoga, a ich regularne podawanie zapobiega zjadaniu odchodów.

Na spacerach przydatna będzie komenda do mnie. Dzięki niej będziemy mogli spuścić psa ze smyczy, żeby ten mógł się wybiegać. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku psów, które wymagają sporej dawki ruchu. W nauce przydatna będzie linka treningowa. Ma ona 10-15 metrów długości, co da psu większą swobodę na spacerach. Kiedy wołamy psa powinniśmy pokazać mu przysmak lub zabawkę. W ten sposób zachęcimy go do przyjścia. Gdy ten będzie biegł w naszą stronę chwalimy go i dajemy smakołyk.

Z podstaw warto nauczyć psa komendy siad i leżeć. Na początek stajemy przed naszym pupilem. Następnie wyciągamy rękę z przysmakiem przed jego pyszczek i unosimy ją do góry. W ten sposób pies będzie podążał pyszczkiem za smakołykiem i w końcu usiądzie. Gdy tak się stanie chwalimy go. Następnie powtarzamy to kilka razy wydając komendę siad. Z czasem pies powinien siadać bez konieczności używania ręki. Z pozycji siedzącej łatwo jest nauczyć psa leżenia. Wystarczy sprzed pyszczka obniżać dłoń ku ziemi. Szczeniak z czasem położy się, a my nagrodzimy go smakołykiem. Następnie powtarzamy kilka razy to ćwiczenie i za każdym razem wydajemy komendę leżeć. Oczywiście musimy regularnie powtarzać komendy, które pies już zna. Kiedy pies jest w pozycji siedzącej lub leżącej, możemy nauczyć go komendy zostań. Wyciągamy pusta dłoń przed jego pyszczek i mówimy zostań. Jeśli ten się nie ruszy nagradzamy go. Po kilku próbach oddalamy nieco rękę. Z czasem możemy zrobić krok do tyłu. Docelowo powinniśmy móc swobodnie chodzić wokół psa, a ten powinien być na swoim miejscu. Żeby pozwolić psu się ruszać możemy użyć komendy przywołania. W ten sposób pies będzie wiedział, że dopóki go nie zawołany to musi zostać w danym miejscu. Komenda przyda się nam np. podczas zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych