Najlepsza karma dla psa? Wybrać suchą czy mokrą?

Decyzję o diecie czworonoga należy dokładnie przemyśleć, bowiem to od niej w dużej mierze zależą: prawidłowy rozwój, zdrowie i samopoczucie. Kiedy sięgnąć po karmę suchą, a w jakich sytuacjach sprawdzi się karma mokra? Oto najważniejsze wskazówki, które rozwieją Twoje wątpliwości!

Karma sucha i mokra – co je łączy?

Dobrze dobrana karma, zarówno sucha i mokra, będąca karmą pełnoporcjową, może stanowić podstawę codziennej diety psa. Co oznacza „dobrze dobrana” i „pełnoporcjowa”?

Dobrze dobrana, czyli dostosowana do wieku, rozmiaru psa, stanu zdrowia, jego trybu życia (m.in. poziomu aktywności), specyficznych potrzeb oraz problemów. Pełnoporcjowa, czyli zbilansowana, zawierająca właściwe proporcje niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym m.in. białek, witamin i minerałów. Pamiętaj o tym, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki zmienia się na różnych etapach życia i uzależnione jest od wielu czynników (innego żywienia wymagają np. szczenięta, suki ciężarne, psy starsze czy pracujące).

Karma sucha i mokra – co je odróżnia?

Karma sucha dla psa cechuje się niewielką zawartością wody. Jest ekonomiczna, łatwa w przechowywaniu i podaniu. Jest także bardziej kaloryczna niż karma mokra (około 4-krotnie), co oznacza, że aby dostarczyć tej samej dawki energii, należy jej podać znacznie mniej. To sprawia, że świetnie sprawdza się np. w przypadku psów pracujących, bardzo aktywnych.

Pies – co nie ulega wątpliwości – zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody, ale w przypadku, gdy jego dieta opiera się o suchą karmę, szczególnie należy zadbać o tę kwestię.

Przeciwwskazaniem do podawania czworonogowi suchej karmy są przede wszystkim braki w uzębieniu i stany zapalne powodujące ból oraz niemożność rozgryzania chrupek. Może nie sprawdzić się ona także w przypadku psów „wiecznie głodnych”, które potrzebują solidnej porcji posiłku, by zaspokoić łaknienie.

I tutaj z pomocą przychodzi karma mokra. Z jej jedzeniem poradzą sobie również psy z problemami jamy ustnej. Jako że jest mniej kaloryczna niż karma sucha, pies może liczyć na pokaźną porcję. To doskonałe rozwiązanie w przypadku psów o niezaspokojonym apetycie, borykających się z nadwagą i otyłością.

Pamiętaj o tym, aby zawsze stosować się do wskazówek podanych na opakowaniu karmy. Nie przekraczaj dziennej dawki. Jeśli pies wyraźnie chudnie lub przybiera na wadze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zawsze wybieraj najwyższej jakości karmy. Szeroki wybór wśród karm SPECIFIC™ sprawia, że znajdziesz tę „szytą na miarę” potrzeb i wymagań Twojego podopiecznego, bez względu na to, w jakim jest wieku i z jakimi problemami zmaga się na co dzień!